Antinevralgic SINUS pareri comprimate dureri de la nivelul sinusurilor. Rezumat prospect.


Antinevralgic SINUS Zentiva, parerea comentariilor din farmaciile online, de pe grupurile si forumurile monitorizate - Subiectivitate opinii 2,6; Obiectivitate comentarii 2,4; Acuratete 0,63.

1. Pareri Pozitive - 1,90
2. Pareri Negative- 0,60
3. Sentiment neutru - 2,50

Stilul limbajului utilizat in parerile referitoare la Antinevralgic SINUS (versiune beta)
<.5 = nu este probabil prezent
> .5 = probabil prezent
> .75 = foarte probabil prezent
Analitic - 0,65
Incredere - 0,30
Grad de inhibitie - 0,08

Parerile referitoare la Antinevralgic Sinus sunt in marea lor majoritate pozitive si sunt exprimate printr-un limbaj caracteristic persoanelor cu un mod de gandire bazat pe logica si fapte reale.
Pareri Forum Antinevralgic Sinus Zentiva

Conform datelor din prospect, Antinevralgic Sinus amelioreaza eficient multe dintre simptomele racelii si gripei.

Aceste simptome includ febra, durerea de cap, frisoanele, congestia sau obstructia nazala, durerile de la nivelul sinusurilor si durerile în gât, durerile musculare si durerile articulare.

Antinevralgic sinus contine o combinatie de trei substante active.

Paracetamolul reduce febra si amelioreaza durerea, fenilefrina amelioreaza congestia sau obstructia nazala si cafeina grabeste instalarea efectului paracetamolului de ameliorare a durerii si ajuta la reducerea eficienta a oboselii si somnolentei.

Antinevralgic sinus este indicat a se administra la adulti si adolescenti cu vârsta peste 12 ani.

Antinevralgic Sinus este indicat pentru tratamentul durerii si febrei asociate cu nas înfundat. Daca nu aveti nasul înfundat, ci doar durere si febra, este preferabila administrarea de medicamente cu o singura substanta activa (cele care contin doar paracetamol pentru durere si febra sau o substanta cu efect decongestionant pentru nasul înfundat).

Nu utilizati alte medicamente care contin paracetamol, medicamente cu efect decongestionant sau
medicamente pentru raceala si gripa în acelasi timp cu Antinevralgic Sinus fara sa va adresati unui medic pentru recomandari de specialitate.

Utilizarea unor doze mai mari decât cele recomandate poate avea risc de afectare severa a ficatului.

Mod de administrare Antinevralgic SINUS

Dozele individuale si dozele zilnice maxime de Antinevralgic Sinus în functie de vârsta si greutate
sunt prezentate mai jos.

Nu depasiti dozele recomandate.

Vârsta Greutate / Doza unica / Doza maxima zilnica / Interval minim între doua doze

Adolescenti cu vârsta peste 12 ani: 33-43 kg / 1 comprimat / 4 comprimate / 6 ore

Adolescenti si adulti
43-65 kg / 1 comprimat / 6 comprimate / 4 ore
>65 kg 1-2 / comprimate / 8 comprimate /4 ore

Întrerupeti administrarea Antinevralgic SINUS si adresati-va imediat medicului, în vederea asistentei
medicale de urgenta, daca apar urmatoarele reactii adverse foarte rare:
  • Reactii alergice grave, care determina dificultati la respiratie, ameteala si urticarie si pot duce la soc.
  • Reactii alergice grave, care provoaca umflare a fetei (ochii si gura) sau a gâtului, crampe abdominale (angioedem).
  •  Reactii grave pe piele, care pot include ulceratii la nivelul gurii, gâtului, nasului, organelor genitale si conjunctivita (ochi rosii si umflati). 

Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramâneti gravida,
adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari înainte de a lua Antinevralgic Sinus.

NU este recomandata administrarea medicamentului Antinevralgic Sinus la femeile gravide si la cele care alapteaza.

Aceste informatii nu trebuie considerate ca fiind dovezi clinice.


Comentarii